Historia

Początki działalności społecznej i kulturalno-oświatowej były bardzo skrom­ne. Nie było odpowiedniej bazy lokalowej, także stosownych środków finansowych. Pochodziły one z odpisu w czynszu, były zatem funkcją wielkości zasobów miesz­kaniowych. Z upływem czasu i rozwoju spółdzielni, wzrastał więc także fundusz na cele społeczno-wychowawcze.

W 1984 na osiedlu Barwinek oddano pier­wsze bloki. Powstał tam wówczas klub osiedlowy, pojawiła się więc możliwość opu­szczenia maleńkiej świetlicy w siedzibie spółdzielni, gdzie w dość ograniczonym za­kresie prowadzono zajęcia dla dzieci i doros­łych, z których korzystali jedynie mieszkań­cy osiedla Czarnockiego.

Minęło 33 lata istnienia Klubu „Na Barwinku”. Był to okres intensywnej i jak sądzę, owocnej pracy głównie z dziećmi i młodzieżą. Klub zmieniał swoje oblicze, zmieniali się też ludzie, którzy przyczyniali się do kształtowania jego programu. Chciałbym wspomnieć o kilku wybitnych pedagogach, którzy współpracowali z klu­bem. Od początku działalności społecznej i kulturalno-oświatowej, jej animatorami i organizatorami byli: Małgo­rzata Śledź, Grażyna Baran oraz autor tej publikacji, pełniący jednocześnie funkcję kierownika klubu.

Przez wiele lat klub szachowy „Pionier” prowadził jego założyciel Lucjan Samson. Wspólnie organizowaliśmy wiele wspaniałych imprez, m.in. doroczny turniej o Puchar Prezesa SBM „Pionier”, czy I międzynarodo­wy turniej w grze pamięciowej. Turniej „O złoty pantofelek” organizowała Małgorzata Sęk, instruktorka zajęć tańca to­warzyskiego, której pracę kontynuowali wspaniali choreografowie, Renata Grabiwoda i Tomasz Rowiński.

Kolejną znaczącą postacią, jaka wywarła ogromny wpływ na kształt naszej działalnoś­ci był artysta plastyk Waldemar Kozub, pro­wadzący edukację plastyczną. Nie możemy nie wspomnieć o Piotrze Resteckim – mistrzu gitary klasycznej, który kształtował gust mu­zyczny wielu młodych adeptów tej dziedziny. Także Mariusz Mucha wniósł znaczący wkład w rozwój i funkcjonowanie pracowni muzycznej klubu. Podopieczni Macieja Michaleckiego od­nosili wiele sukcesów na arenie ogólnokra­jowej w dziedzinie modelarstwa lotniczego i balonowego. Od 1986 działa w klubie pra­cownia komputerowa, którą tworzyli To­masz Kościelniak i Włodzimierz Marcinkowski, następnie przez szereg lat edukował w tej dziedzinie dzieci, młodzież a także do­rosłych Jacek Janicki – autor pierwszej stro­ny internetowej poświęconej działalności klubu.

Wiele sukcesów zapisał na koncie klubu zespół wokalny „Smurfy”, którego inicjator­ką i opiekunką była Anna Przybylska, a jej wychowankowie stanowili w następnych la­tach trzon znanego już w całej Polsce, szkol­nego zespołu „Kleksy”. Jej pracę kontynuuje instruktorka nauki gry na pianinie Renata Góźdź. Ciekawe zajęcia dla miłośników foto­grafii prowadził w pracowni na os. Czarnockiego Artur Pierściński. Wiele lat współpra­cowała z klubem Barbara Łojek, prowadząc swój autorski pomysł na naukę języka an­gielskiego w tzw. klubie konwersacji angloamerykańskiej.

Obecnie działalność programowo-organizacyjną Klubu „Na Barwinku” prowadzą dwie osoby na niespełna dwóch etatach. Jest to Pani Renata Góźdź oraz Zbigniew Kobylecki, którzy na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia i znajomości środowiska starają się prowadzić działalność interdyscyplinarną, trafiać w potrzeby i zainteresowania mie­szkańców a także kreować ich postawy i za­chowania. Główny nurt działalności skie­rowany jest do dzieci i młodzieży, do któ­rych dyspozycji są koła zainteresowań i sek­cje. Klub opiekuje się młodzieżowymi zes­połami muzycznymi organizując im próby i koncerty. Prowadzi szkółkę tenisa stoło­wego i zajęcia karate, panie mają możliwość poprawienia swojej sylwetki na zaję­ciach aerobiku, a najmłodsi mają swoje za­jęcia w ramach tzw. Klubu Małego Dziecka. Zainteresowani grą na gitarze i pianinie mogą rozwijać swoje muzyczne pasje. Klub organizuje wypoczynek dla dzieci w okre­sie wakacji letnich i ferii zimowych, bawi­my się na piknikach rodzinnych i okolicz­nościowych festynach. Nie zapominamy także o najstarszych mieszkańcach oferując zajęcia gimnastyki czy tematyczne wieczorki taneczne. Wiele rozmaitości, dzięki którym przez placówkę przewija się w ciągu roku ok. 1000 osób i to jest dla wszystkich animatorów tej działalności zasłużoną satysfakcją.